Görme Engelliler

Tarihçe

 

Okulumuz

      Okulumuz; adını ilk Türk Devletlerinden birisi olan İskitler´den almıştır. M.Ö. 7. yy´da Tuna Nehrinden Çin´e kadar uzanan bozkırlarda kurulan İskitler Devletinin en önemli özelliği sanatla ilgili dallarda çok ileri olmasıdır. Altın, gümüş, demir gibi madenleri işlemeyi iyi bilen İskitler, "Bozkırların Kuyumcusu" olarak bilinmektedir. 1970 yılında YIBA Çarşısında açılan I. Akşam Sanat Okulu en az ilkokul öğrenimini görmüş her yaştaki vatandaşa kısa sürede meslek eğitimi vererek açıldı. 12 Mayıs 1978´de YIBA´da çıkan yangında, başta okul müdürümüz Bilal KARABAĞ olmak üzere 45´ e yakın insan eğitim şehidi olmuştur. Okul, yangın sonrası 1978 yılında İskitler´e taşınmıştır.

      İskitler Endüstri Meslek Lisesi ve Pratik Sanat Okulu bünyesinde Tesviye, Metal İşleri, Makine Ressamlığı, Yapı Ressamlığı, Elektrik ve Ağaç İşleri Bölümleri açılarak, toplam 8 bölümde eğitim-Öğretim faaliyetleri başlamıştır. Daha sonra sırayla Dokuma. Elektronik Makine Teknik ve Elektronik Teknik Lise bölümleri açılmıştır.

       1997-1998 Öğretim yılında, Makina Ressamlığı ve Yapı Ressamlığı Teknik Lise bölümleri de açılmıştır.


    2004-2005 öğretim yılında okulumuz bünyesinde Anadolu Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü ve Anadolu Teknik Lisesi Otomasyon Sistemleri Bölümleri açılmıştır.2005-2006 öğretim yılında ise Elektrik-Eletronik Teknolojileri bölümü açılmıştır. Anadolu Teknik Lisesi bünyesindeki Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri bölümü proje kapsamında Anadolu Mesleğe geçmiştir. Günümüzde Megep Projesi İle birlikte isimleri de değişen bölümlerimize OKS (Ortaöğretim Kurumları Sınavı) ile öğrenci alınmaktadır.


    2005-2006 Öğretim yılında Modüler sisteme geçilmesi ile; okulumuzdaki bölümler Alan olarak değişmiştir. Anadolu Meslek Lisesinde Bilişim Teknolojileri Alan, Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri, Elektrik Elektronik Teknolojileri Alanı bulunmaktadır. Teknik Lisede Elektrik-Elektronik Teknolojileri Alanı, İnşaat Teknolojileri Alanı ve Makine Teknolojileri Alanı bulunmaktadır. Endüstri Meslek Lisesinde Ahşap Teknolojileri Alanı, Elektrik-Elektronik Teknolojileri Alanı, İnşaat Teknolojileri Alanı, Makine Teknolojileri Alanı ve Metal Teknolojileri Alanı bulunmaktadır.


     Öğrenciler Anadolu Meslek Lisesine Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme Sınavı (OKS) ile alınmakta, Teknik Liseye ve Alanlara ise Lise 2 sınıfa geçildiğinde öğrencinin başarısı ve tercihe göre yönelmektedirler.


      Okulumuzun Metal İşleri, Mobilya ve Dekorasyon, Elektrik ve Tesviye bölümlerinde 1980-1981 öğretim yılından günümüze kadar, döner sermaye çalışmaları yapılmaktadır. Okulumuzda bugün iki ana bina, üçü bağımsız toplam sekiz atelye, yirmi dört derslik iki laboratuar ile bilgisayar laboratuarı bulunmaktadır. Yüz elli öğretmen, iki bin öğrenci İle ilimizin en büyük okullarından birisi olarak eğitim öğretim hizmetlerine devam etmektedir.